Kuzey Kore’nin ‘propaganda ustası’ 94 yaşında öldü

Kuzey Kore’de “propaganda ustası” olarak bilinen, iktidardaki Kore İşçi Partisi yetkililerinden Kim Ki-nam, 94 yaşında yaşamını yitirdi. Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine göre, Pyongyang yönetiminin Halkla İlişkiler ve Enformasyon Birimi üst yöneticilerinden ve “propaganda ustası” olarak ünlenen 94 yaşındaki Kim, “ileri yaşa bağlı organ yetmezliğinden” hayatını kaybetti.

AA’nın aktardığına göre, Batı basınının “Kuzey Kore’nin Goebbels’i” olarak andığı Kim’in cenazesine, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da katıldı. Ölüm ilanında Kim için, “Kuzey Kore İşçi Partisi’nin emektarı ve her şeyini devrimin ideolojik saflığını güçlendirmek için adamış siyasi bir aktivist” ifadeleri kullanıldı.

Kim’in görevde bulunduğu yıllar boyunca propaganda operasyonlarını denetlediği ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yakınlığının 2009’da başladığı biliniyor.

1970’lerde Kuzey Kore’de iktidardaki İşçi Partisine yakın ulusal gazete Rodong Sinmun’un başına getirilen Kim, ABD’nin 2016’da “insan hakları ihlalleri” gerekçesiyle yaptırım listesine aldığı isimlerden biri olmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir