Nevşehir Belediyesi’nden Tartışmalı Karar: Abdullah Çatlı’nın İsmi Kavşağa Verildi

İYİ Partili Nevşehir Belediyesi, Susurluk Kazası’nda ölen suç örgütü lideri Abdullah Çatlı’nın adını kentteki Borsa Kavşağı’na verdi. Belediye Başkanı Rasim Arı, belediye meclisinin aldığı kararı duyurdu.

Başkan Arı, “Bu şehrin meclis üyeleri, 28 yıl sonra kendi evlatlarına sahip çıktı. Bu şehirde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Herkes seçilmiş belediye başkanına saygı duymayı öğrenecek. Öğrenemeyenlere önce ben, sonra da Nevşehirli öğretir” dedi.

NEVŞEHİR’İN KAHRAMANI OLARAK GÖRÜLÜYOR

Abdullah Çatlı’nın ağabeyi Zeki Çatlı, kararı sosyal medya hesabında “Olması gereken oldu” diyerek kutladı. Zeki Çatlı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Nevşehir’de Borsa Kavşağı’nın adı Abdullah Çatlı Meydanı oldu. Daha önceki belediye başkanlarının yapamadığını Rasim Arı gerçekleştirdi. Nevşehir’in kahramanlarına sahip çıkılması büyük bir yüreklilik örneğidir. Sayın Rasim Arı’ya teşekkür ediyorum.”

KANLI GEÇMİŞİYLE HATIRLANIYOR

Abdullah Çatlı, 3 Kasım 1996’da Balıkesir’in Susurluk ilçesi yakınlarında yaşanan trafik kazasında öldü. Çatlı, 1980 öncesi dönemde MHP’nin gençlik teşkilatı Ülkü Ocakları’nda yöneticilik yaptı. Ülkücü hareketin “sembol” isimlerinden biri olarak anılıyor.

Çatlı, Bedrettin Cömert cinayetinden Abdi İpekçi’nin öldürülmesine, Ankara’da 7 TİP’linin öldüğü Bahçelievler Katliamı’ndan İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde 7 öğrencinin öldüğü Beyazıt Katliamı’na kadar birçok olayla ilişkilendiriliyor.

Bahçelievler Katliamı davasında yargılanan Haluk Kırcı, 7 TİP’li öğrenciden 5’ini kendisinin, 2’sini de Abdullah Çatlı’nın öldürdüğünü itiraf etmişti. Kırcı, “O günkü şartlar içinde inanmış bir militandım. Yüz kişi de gelse öldürecektim” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir